czwartek, 10 listopada 2011

Internet przyjazny dzieciom

Internet przyjazny dzieciom

Autorem artykułu jest TomekW dzisiejszych czasach, dzięki internetowi, istnieje praktycznie nieograniczony dostęp do informacji. Mimo niewątpliwych zalet tak łatwego dostępu do informacji niesie to ze sobą również zagrożenia, zwłaszcza dla najmłodszej grupy użytkowników internetu.

W dzisiejszych czasach, dzięki internetowi, istnieje praktycznie nieograniczony dostęp do informacji. Z internetu korzysta bardzo wiele osób bez względu na wiek, użytkownikami internetu są zarówno ludzie starsi, powyżej pięćdziesiątego roku życia, osoby w średnim wieku, młodzież i coraz częściej dzieci. Mimo niewątpliwych zalet tak łatwego dostępu do informacji niesie to ze sobą również zagrożenia, zwłaszcza dla najmłodszej grupy użytkowników internetu.


Dzisiejsi rodzice powinny zwrócić szczególną uwagę na strony internetowe, z których korzystają ich pociechy. W internecie znaleźć można bardzo dużo treści, które nie powinny być dostępne dla dzieci, a w odróżnieniu do telewizji czy gazet nie ma nad tym odpowiedniej kontroli. Filmy przeznaczone dla dorosłych w telewizji puszczane są dopiero po godzinie 23, gazety z treściami dla dorosłych nie są sprzedawane dzieciom, niestety w internecie taka kontrola nie istnieje. Każdy bez względu na wiek może obejrzeć każdą stronę, a często nawet poprzez przypadkowe kliknięcie trafiamy na stronę dla dorosłych.


Od momentu kiedy dziecko staje się na tyle samodzielne, że jest w stanie bez kontroli rodziców obsługiwać komputer, rodzice powinny obserwować strony jakie dziecko ogląda. Warto też porozmawiać z dzieckiem o tym, jakie zagrożenia czekają na niego w sieci, jakich stron i treści powinno się unikać. Oczywiście nie można zapomnieć wtedy o zaletach internetu, warto wówczas zaproponować jakieś strony przeznaczone dla dzieci, razem z dzieckiem spędzić trochę czasu przed komputerem i pokazać mu jak działają niektóre funkcje. W internecie znaleźć można dużo stron, które przeznaczone są dla maluchów, najczęściej są to strony związane z konkretnymi bajkami. Najłatwiej jest znaleźć je wpisując w wyszukiwarkę nazwę bajki np. Kubuś Puchatek, Strażak Sam czy Tomek i przyjaciele a na pewno znajdziemy bezpieczną i przyjazną dzieciom stronę.


Podsumowując, należy sobie uświadomić zagrożenia jakie niesie ze sobą internet, zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników. Powinniśmy zwrócić uwagę na strony jakie ogląda nasze dziecko i porozmawiać z nim o tym. Dobrze jest również zaproponować jakąś stronę, która jest przeznaczona dla dzieci.

---

Tomek i przyjaciele


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

http://dziecidzieci.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz