sobota, 5 listopada 2011

Żywienie niemowląt

Żywienie niemowląt

Autorem artykułu jest N.D.Według zaleceń Konsultanta Krajowego ds. Pediatrii niemowlę do szóstego miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki. Czasem jednak nie można utrzymać przez tak długi okres laktacji, zdarzają się też sytuacje, w których matka z powodu choroby nie powinna karmić piersią. Co wtedy?
Za minimalny okres karmienia piersią uważa się pierwsze sześć miesięcy życia dziecka, ewentualnie niektórzy pediatrzy zgadzają się na skrócenie tego czasu do czterech miesięcy.
Przez ten czas zaleca karmić niemowlę tylko mlekiem matki, a od półrocza zacząć wprowadzanie dodatkowych produktów. Górna granica karmienia piersią nie powinna przekraczać roku, zwłaszcza jeśli dziecko ząbkuje. Jeśli z jakiś powodów, zwykle ze wskazań lekarskich lub trudności z utrzymaniem laktacji, wprowadzamy posiłki uzupełniające, to powinny one znaleźć się w diecie dziecka w tym samym czasie, w jakim wprowadza się je u dzieci karmionych sztucznie. Należy pamiętać, że dodatkowe posiłki, powinny być podawane niemowlętom po karmieniu piersią, a nie w przed bądź w zamian i nie przez smoczek.
Pediatrzy zalecają także, aby w połowie pierwszego roku życia podawać dziecku niewielkie ilości glutenu, co zmniejsza ryzyko choroby trzewnej. Choroba trzewna, inaczej celiakia, jest chorzeniem autoimmunologicznym, które charakteryzuje się nietolerancją glutenu. Organizm reaguje odczynami alergicznymi na podaż związku, który znajduje się zbożach. Najczęściej chorują dzieci i osoby starsze. Wcześniejszy kontakt z glutenem, oswaja organizm i może zapobiegać nadwrażliwym reakcjom. Najwcześniej można zacząć go podawać około 5. miesiąca, a najlepiej wraz z końcem naturalnego karmienia. Przepisy dla niemowlaka uwzględniające gluten to przykładowo kaszka lub kleik zbożowy podawany raz dziennie w ilości nieprzekraczającej połowy łyżeczki w przecierze jarzynowym. Jego optymalną ilość ocenia się na 2–3 g na 100 ml przecieru na dobę.
Może się jednak zdarzyć, że karmienie piersią nie jest możliwe, dziecko nie przybiera na wadze albo cierpi na chorobę metaboliczną (galaktozemia, fenyloketonuria). Przeciwwskazaniem może być także choroba infekcyjna lub nowotworowa matki. Wówczas niemowlętom podaje się mleko modyfikowane, które obecnie przygotowuje się w oparciu o maksymalne podobieństwo do mleka matki. Z reguły jednak różni się ono od kobiecego składem białek, tłuszczy oraz soli mineralnych i jest gorzej przyswajane. Z porad dietetyków wynika, że nie wolno karmić małych dzieci mlekiem krowim lub mieszankami dla dzieci starszych. Niemowlęta pojone źle dobranym mlekiem częściej chorują na krzywice i otyłość.
W przypadku sztucznego kamienia można szybciej wprowadzać dodatkowe produkty do dziennego jadłospisu, zwykle koło 17. tygodnia życia. Należy uważać, bowiem u tych dzieci istnieje zwiększone ryzyko alergii pokarmowej, zwłaszcza jeśli zaczyna się je karmić owocami. Zupki i przeciery nie mogą zawierać sztucznych substancji i muszą charakteryzować się wysokim bezpieczeństwem. Kolejność nowych produktów nie ma znaczenia, ważne żeby wprowadzać je w odstępach i zwracać uwagę na to, jak reaguje na nie dziecko.
Niemowlę karmione naturalnie z reguły nie musi być dodatkowo dopajane, natomiast przy karmieniu butelką warto zadbać o uzupełniającą ilość wody. Bezpieczne są wszelkie herbatki dla niemowląt, niesłodzone soki owocowe i warzywne czy kompoty. Wprowadzać je można w 17. tygodniu życia, ale dobrze, jeśli dziecko przede wszystkim zaspokaja pragnienie mlekiem i wodą
.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

http://dziecidzieci.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz